Sir Sean Connery augusztus 25-én ünnepelte 86. születésnapját, ebből az alkalomból pedig összegyűjtöttünk pár érdekességet a színész életéből és természetesen a legemlékezetesebb filmjeit is bemutatjuk!
Korunk egyik legismertebb színésze 1930. augusztus 25-én látta meg a napvilágot, Skócia fővárosában, Edinburgh-ban. Hiába a mesés környék, a színész rossz körülmények közé, egy szegény munkáscsalád gyermekeként született, apja teherautósofőr, anyja takarítónő volt. A család rossz anyagi helyzete miatt már az általános iskolát félbe kellett szakítania, hogy dolgozhasson. Segédmunkásként, életmentőként, sőt, aktmodellként vállalt munkát, hogy segítsen szüleinek.
Sean Connery fiatalkora óta aktívan sportolt, egy időben profi labdarúgó szeretett volna lenni, de aztán a színészet felé fordult, és egyre jelentősebb szerepekben tűnt fel. Az 1950-es évek közepén kapta első televíziós szerepeit, majd az MGM-mel írt alá szerződést és több filmben, epizódszerepben játszott. A színész sorsa 1962-ben fordult meg igazán: sok neves színész közül őt választották Ian Fleming nevezetes figurájának, James Bondnak a megformálására, a Dr. No című filmben. Connery hihetetlenül nagy nemzetközi sikert aratott a 007-es szerepében, a következő években további öt alkalommal öltötte magára James Bond fekete öltönyét: Oroszországból szeretettel (1963), Goldfinger (1964), Tűzgolyó (1965), Csak kétszer élsz (1967), Gyémántok az örökkévalóságnak (1971).
A színész azonban egy idő után megunta a világhírt hozó imázsát ezért különféle műfajú filmekben vállalt szerepet. 1974-ben láthattuk például a Gyilkosság az Orient expresszen című Agatha Christie-krimi filmadaptációjában, később Michael Caine partnereként tűnt fel az Aki király akart lenni című kalandfilmben.
Az öregedés magával hozta a karakterszerepeket is, melyekben Connery szintén otthon érezte magát. Korábbi kijelentése ellenére, miszerint nem bújik többé a 007-es ügynök szerepébe, 1983-ban a Sohase mondd, hogy soha című moziban még utoljára eljátszotta a nyugdíj előtt álló Bondot, hogy meghódítsa a szépséges Kim Basingert és legyőzze a főgonoszt. Ez a film is bebizonyította, hogy az évek múltával Connery egyre jobb színész lett, őszülő haja és szaporodó ráncai csak előnyére váltak.
1985-ben feltűnt a Hegylakó című, azóta már igazi kultuszfilmnek számító moziban Christopher Lambert partnereként, majd ezt követően a világhírű irodalmi regény filmadaptációjában, A rózsa neve című filmben játszotta a főszerepet. Connery ezen alakításáért kapott először rangos kitüntetést pályafutása során, hiszen a Brit Filmakadémia a legjobb férfi színésznek járó BAFTA-díjjal jutalmazta. 1987-ben kérték az Aki legyőzte Al Caponét című film egyik szerepére, ahol egy rutinos ír zsarut formált meg Kevin Costner és az Al Caponét alakító Robert De Niro oldalán. Alakításáért elnyerte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat és Golden Globe-díjat. Steven Spielberg 1989-ben neki szánta az Indiana Jones harmadik részében a főhős bogaras, szeretetreméltó, szintén régész apjának szerepét, melyet szintén sikeresen személyesített meg.
Conneryt nem kerülték el a főszerepek sem, hiszen a kilencvenes évek elején olyan filmekben volt első számú személy, mint az Oroszország ház, vagy a Vadászat a Vörös Októberre. A Robin Hood, a tolvajok fejedelme című film végső jelenetében is feltűnik néhány másodpercre, amiért szintén jelentős összeget zsebelt be. Sean Connery volt Artúr király megformálója Az első lovag című kalandfilmben, melyben Richard Gere és Julia Ormond voltak a partnerei. A Sárkányszívben igen nagy örömét lelte, ugyanis nemcsak ő kölcsönözte a hangját Dracónak, az animációs sárkánynak, hanem az animátorok Connery arcvonásaival is felruházták a figurát. Ugyanekkor szerepelt a hatalmas sikert arató, A szikla című akciófilmben, melyben Nicolas Cage és Ed Harris voltak a partnerei. 1998-ban a Briliáns csapda című krimiben Catherine Zeta-Jones tolvajtársát alakította.
A Fedezd fel Forrestert! című filmben Connery igazi, korához illő figurát alakít, egy idős, visszavonult írót. Alakításából is kiderül, mennyire élvezte a figurát. E filmje után egy kisebb szünet következett, de a színész eközben sem tétlenkedett. 2003-as, A szövetség című mozija után visszavonult a filmipartól és attól kezdve családjának szentelte idejét – hiába próbálták számtalan alkalommal visszacsábítani a vászonra.
Az évtizedek során a James Bondként egykor nők millióinak szívét megdobogtató Connery vonzereje mit sem csökkent. Sőt, a színész egyike azon keveseknek, akik 60 év felett is testre szabott szerepeket kaptak. A fáradhatatlan színész nagy skót hazafi, még a hetvenes években megalapította a Scottish International Education Trustot, egy olyan alapítványt mely a szegények oktatásában próbál segítséget nyújtani. Connery pályafutása során számos elismerésben is részesült: egyebek mellett megkapta a francia Becsületrendet, valamint 1990-ben életműdíjjal jutalmazta a Brit Filmakadémia. Bár skót hazafiként többször lekerült a listáról, II. Erzsébet brit királynő végül 2005-ben lovaggá ütötte, így azóta a színész igényt tarthat a Sir Sean Connery megszólításra.