Fáj a fejed, de nem szeretnél gyógyszer bevenni? Adunk néhány tippet!
A fejfájás – függetlenül attól, hogy miért fáj – nagyon kellemetlen, meghatározza a közérzeted és akár az egész napodat tönkreteheti. Ha valami miatt nem szeretnél vagy nem szabad gyógyszert bevenned, akkor sem kell szenvedned egész nap.
Vannak emberek, akik eleve hajlamosabbak a fejfájásra, míg másoknál inkább csak időszakosan jelentkezik ez a probléma. Ha az utóbbiak közé tartozol, és nem vársz babát, nem szedsz más gyógyszert vagy nem ittál alkoholt, akkor igazából nyugodtan bekaphatsz egy szem fájdalomcsillapítót. Ha valami miatt mégsem szeretnéd, vagy épp nem teheted, akkor próbálj ki pár trükköt az alábbiak közül.
Hosszabban tartó, rendszeres fejfájás esetén is alkalmazhatod ezeket a praktikákat, de ilyenkor mégis azt tanácsolnánk, menj el orvoshoz és próbáljatok rájönni a probléma okára!
Sötétség és nyugalom
Ha épp hétvégén tör rád a fejfájás, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy lefekszel egy elsötétített, kellemes hőmérsékletű szobába, betakarózol egy vékony takaróval és hallgatsz valami halk, megnyugtató zenét. Polcold fel a lábad, ha szeretnéd, a szemedre pedig tehetsz hűsítő szemmaszkot, vagy épp ellenkezőleg, langyos vizes borogatást vagy akár kamillatea filtert.
Illóolajok
A pihenés hatását tudod leginkább fokozni egy kis párologtatással. A növényi illóolajok sokféle betegség tüneteinek kezelésére alkalmasak. Gyors segítséget nyújtanak heveny görcs, láz vagy fájdalom csillapítására is. Fejfájás kezelésére elsősorban a borsmentát ajánlják a szakértők. Ezt fogyaszthatod teaként, így is érvényesülnek az aromák, vagy párologtathatsz is vízbe csepegtetve.
Masszírozás, akupresszúra
Attól függően, hogy hol fáj a fejed, masszírozással remekül harcolhatsz a kellemetlen érzés ellen. Vibráló látás, szemkörnyéki fájdalom esetén a szemüreg masszírozásával csodákat művelhetsz. Szorítsd mutató- és hüvelykujjad közé orrnyerged, egészen a tövénél, és nyomd erősen pár másodpercig. Ezután hirtelen engedd el, és ismét várj néhány pillanatot. Ha a homlokod, halántékod fáj jótékony hatása lehet a homlok ujjbegyekkel történő nyomkodásának. Masszírozd a halántékodat körkörös mozdulatokkal, és kérj meg valakit, hogy alaposan masszírozza meg nyakadat, mert a halánték körüli fejfájás a legtartósabb általában.
Nyilalló fájás esetén érdemes megpróbálni a hüvelykujj masszírozását. Egyik kezeddel fogd hüvelyk- és középső ujjad közé a másik tenyered hüvelykujj és tenyér közötti puha részét, és nagyon erősen nyomd fél percig. Ne hagyd abba akkor sem, ha fájdalmat érzel.
A kezdődő fejfájást hatékony elmulasztja, ha a mutatóujjaddal, közvetlenül a fülcimpa mögötti területet nyomod, a koponya tövében. Tartsd ki három percig. Jó lehet az is, ha lágyan, ritmikusan masszírozd a szemöldököd három fő pontját: az elejét, a közepét és a végét, a fájdalmat mintegy szétdörzsölve. Jó ha tudod, hogy a masszázs és az akupresszúra akkor a leghatékonyabb, ha valaki más csinálja, így érdemes megkérned barátot, barátnőt, hogy segítsen kicsit.
Légzés
Az ősi kínaiak szerint, ha az ember nem figyel légzésére, akkor csak piheg. Ha pedig piheg, akkor a fellépő oxigénhiány fejfájást okozhat. Ülj le egyenes háttal egy székre, jól domborítsd ki mellkasod, és figyelj a légzésedre. Hunyd be a szemed, és koncentrálj arra az érzésre, amikor tüdődbe beáramlik a levegő, majd lassan fújd ki. Ezzel azonnal friss levegőhöz jut az agy és nagyobb eséllyel múlik el a fejfájás.
Egyél, igyál!
Lehet, hogy éhes vagy szomjas vagy – néha ennyire egyszerű a helyzet. Ha még nem ettél eleget aznap, vagy kevés vizet ittál, akkor gyorsan pótold. Figyelj azonban, hogy ne egyél, igyál hirtelen túl sokat. Legjobb a szénsavmentes víz, a langyosra hűlt tea és valami friss, könnyű harapnivaló.
Jóga
A jóga jótékony hatása szervezetünkre már évszázadok óta ismert. Az ászánák és a légző gyakorlatok nyugtató hatással vannak az idegrendszerre, ezért a különböző eredetű fájdalmakat is képesek szelídíteni. Ez a módszer leginkább akkor jó, ha rendszeresen végzed, így eleve ritkábban fog jelentkezni a fejfájás. Persze jógázhatsz otthon is, de a gyakorlatok helyes kivitelezését nagyban segíti, ha szakértő kezekre bízod magad és elmész egy jógaórára.